kapcsolat
×FőoldalFelújításVízszerelésBurkolásÁrakKapcsolat

Épített zuhanyzó

Vásárolt vagy épített zuhanyzó?


Ez a kérdés csak azokban merül fel, akinek még nem volt a fürdőszobájában épített zuhanyzó. Mert aki rendszeresen épített zuhanyzóban tisztálkodik, az jól tudja mennyire kényelmes, tisztán tartható, és hosszútávú megoldást kínál. Nem reped meg a zuhanyzó tálca, nem megy tönkre a kabin szerkezete, ami előbbi beázáshoz, utóbbi kényelmetlen használathoz majd végső soron ezek az okok cseréhez vezetnek. Mindemellett egyedi kinézetet biztosít, ami meghatározó hangulatot is ad a fürdőszobának.


Műanyag (akril) tálca vagy burkolt aljzat?


vásárolt zuhanytálca vs épített tálca

A fürdőszobában a káros vízbeázások okozzák a legtöbb problémát!

Honnan ered a zuhanyzó beázás?

A zuhanyzó egy olyan része a fürdőszobának, ami fokozottan érintett a beázásokkal kapcsolatban. Megreped a tálca, a lefolyócsöve kireped, vagy épp a lefolyó szerkezetnél átereszt, a falak mentén a tálca pereménél átereszt, stb. Ezekkel rendszerint találkozunk vízszerelő munkánk során.
A beázások közvetítőjeként mindig a műanyag (akril) zuhanytálca volt kifogásolható.

Az, hogy normál használat mellett megreped egy zuhanytálca, konstrukciós hiba. Az, hogy a lefolyó műanyag tálca csatlakozási pontjánál ereszti át a vizet, kivitelezési hiba. Viszont a lefolyó csőnél, vagy a zuhanytálca peremek vízzárásánál keletkező hiba már összetettebb.

Műanyag (akril) zuhanytálca lefolyójához legtöbb esetben nem lehet hozzáférni. ezért fizikailag csak flexibilis csövekkel lehet összekötni a csatorna hálózattal. A flexibilis lefolyó cső fala azonban nagyon vékony és sérülékeny. Tehát, az alkalmazását jobb kerülni!

A műanyag (akril) zuhanytálca peremek víz elleni tömíthetőségéhez hozzájárul a tálca beépítési lehetősége. A lábakkal ellátott műanyag (akril) zuhanytálcákkal nincs mit tenni, adott a beépítés módja. A peremek stabilitását a lábak hivatottak segíteni.
A peremek tartósan stabil felfekvése összefügg a víz tömítettséggel is, hisz csak egy teljesen fix tálcát lehet vízzáróvá tenni.

Sok akril tálca van amit utólag, burkolás után kell elhelyezni. A fürdőszoba fallal találkozó tálca peremek sem mindig függőlegesek, és még ha a falak derékszöge sem teljesen stimmel, akkor a peremeknél óriási rés tátong. Ez a rés tartósan tömíthetetlen vízszivárgás ellen és esztétikailag is ronda beépítéshez vezet.

Ott vannak még az igen szép látványt nyújtó pár cm magas műanyag (akril) tálcák.
Ezekkel meg az a baj, hogy a lefolyónak mély gödröt kell csinálni. Ezt a mélyedést úgyszintén nagyon nehéz vízzáróvá tenni. Ne feledkezzünk meg arról a tényről, hogy a használati víz nem csak a repedéseken át jut be a fürdőszoba falakba. A csempék fugáin keresztül is folyamatosan szivárog a víz a zuhanyzó kabinból, a fürdőszoba falaiba. Ugyan védekezhetünk fal és aljzat vízszigetelés kialakításával, de ez estben a csempék fugáin átszivárgó víz összegyűlik majd valahol, ahol további problémákat okozhat!

A vízzárási hibákat küszöbölhetjük ki, ha teljesen épített zuhanyzót választunk. Mivel a burkolattal ellátott zuhanyzó aljzatban nincsenek idővel instabillá váló részek, így hosszútávon biztonságosabb választás lesz. Az összefolyó fixen rendes lefolyócsövekkel összeköthető a csatornahálózattal. A lejtést adó aljzatra és az oldalfalakra elhelyezett vízszigetelővel teljes mértékben kizárható a beázás esélye.


Perem nélküli zuhanyzó aljzat.


perem nélküli zuhanyzó tálca

Fürdőszoba felújítás, átalakítás alkalmával mindig felmerül a kérdés:
Vajon az épített zuhanyzó aljzatát lehet e akadálymentes kivitelben elkészíteni?


Zuhanyzó aljzat perem nélküli kivitele esztétikus megjelenést kölcsönöz, ugyanakkor szinte csak új építéseknél kivitelezhető. Egy lakás felújítás, átalakítás alkalmával a meglévő lefolyócső hálózatra kell rákötni az új összefolyót. Az esetek túlnyomó többségében, a minimálisra vett beépítési magasság megtartásával sem lehet, megfelelő lejtést biztosítani a zuhanyzó aljzatnak. Vagy azért, mert a lefolyó hálózat azon pontja ahova csatlakoztatható az új összefolyó, túl magasan van a környező fürdőszoba betonszinthez képest, vagy azért, mert ha mélyen is van, de a leendő zuhanyzó aljzat területén a betonban meghúzódó csövek miatt nem válik megvalósíthatóvá.


Zuhanyzó lefolyó


akadály mentes zuhanyzó

A zuhanyzó lefolyó választásakor alaposan körbe kell nézni, mert a választott lefolyó, látvány szempontjából erősen befolyásolja a fürdőszoba zuhanyzó összképét!

Alapvetően kétféle zuhanyzó összefolyó van forgalomban, az amelyik egy pontban gyűjti a használt vizet és amelyik valamilyen vonal mentén. A pontvízgyűjtők fedelének alakja kerek vagy akár a háromszög is lehet. Anyaga, pedig rozsdamentes vagy épp burkolattal ellátható.
A vonal vízgyűjtőknél hasonló a helyzet. Hosszú egyenes szakaszokból képes összegyűjteni a fürdőszoba zuhanyzó aljából az elhasznált vizet.

pont és vonal vízgyűjtő lefolyó

Fürdő felújítás, átalakítás során a lefolyó kialakításnál a leendő épített zuhanyzó lefolyó helyzetének meghatározása után, figyelembe kell venni a beépítési mélységet is, ami minimálisan 6,5 cm.
Először a rácsatlakozási pontot kell feltárni, ahova beköthetővé válik az új lefolyó.
Beton vésésekor ügyelni kell a betonaljzatban megbúvó többi csövekre is, ami persze nem midig sikerül. Ilyenkor toldással ki kell váltani a sérült szakaszt. Ehhez a környező betont további sérülések okozása nélkül, fel kell vésni. Teljesen hozzáférhetővé kell tenni a sérült szakaszt.

sérült vízcső javítása

Lefolyó nyomvonal kijelölésnél felelősséggel át kell gondolni, merre vezessük el a lefolyó csöveket. Jobb néha kerülőt tenni, annak érdekében hogy a zuhanyzó aljzat beton ne gyengüljön meg káros mértékben. Néha célszerű a falak mentén kerülni!

lefolyó cső vezetése betonban

Fürdőszoba felújítás, átalakítás közepette már csak bontáskor szembesülhetünk a feltárt régi lefolyó cső állapotáról és méretéről. A régi lefolyó állapota szemrevételezéssel kideríthető. Nem a lefolyó anyagával szokott lenni probléma. Inkább a régi lefolyócső megfelelő lejtése a gond, mivel fürdőszoba felújításkor feltárni szoktunk olyan szakaszokat, amelyben vastagon áll megkövesedve a szennyeződés. Ez arra utal, hogy nem megfelelő a lejtés, épp ezért tudott lerakódni a szenny a cső falának alján. Mérlegelni kell mennyire szűkítette le az évek során a cső keresztmetszetét és ha kell további szakaszokat kell kicserélni.
Bontásokkor rendszerint találkozni már eleve nem megfelelő lefolyócső keresztmetszettel is. Régen sokszor vezették 32 mm keresztmetszetű csövekkel a lefolyót. Ha ilyennel találkozunk a mérlegelésnél feltétlenül cserélés mellett döntsünk, mivel a gond nélküli cső keresztmetszethez legalább 40 mm kell.

A lerakódás vagy a rosszul választott csőméret vagyis a lecsökkent keresztmetszet miatt vákuum problémával kellhet szembesülni. Régen nem törődtek a csatorna légbeszívás kialakításával. Mivel a fürdőszobai lefolyók csövek egy rendszert alkotnak (egyik ág folyik a másikba), ezért hatással is vannak egymásra. Sokszor előfordul hogy például egy wc tartály ürítésnél, ami nem is kell hogy a fürdőszobai helységben legyen mégis hanghatást, vagy rosszabb esetben, a keletkező vákuum miatt víz kiszívást produkál a többi ág bűzzárásra szolgáló részeiből. A kiszívott víz már nem állja útját a csatornában lévő vissza áramlásának, ezért el kezd büdös terjengeni.

A vákuum hatás mellett az olyan szűk keresztmetszet mint, ahol 32 mm csőszakaszt találva telepítünk új lefolyót, előfordulhat légtorlódás, más néven légdugó. Légdugó akkor alakulhat ki például, amikor a régi cső kis keresztmetszettel és visszalejtve lett telepítve. Fürdőszoba lefolyónál az iskolában tanult "közlekedő edény elv" érvényesül: Magasabbról az alacsonyabb felé áramlik a víz. De ha a szűkület - visszalejtés miatt, a leáramló víz maga előtt tudja tolja a csőben lévő levegőt, akkor az egy ilyen rosszul telepített csőszakasz miatt megállítja a víz áramlását. A levegő fog dugót képezni. A levegő mindaddig akadályként a víz útjában lesz, amíg a visszatartott vízoszlop nyomása, akkora nem lesz hogy az összetorlódott levegő átlendüljön a szűk keresztmetszeten. Gyakorlatban ez azt jelenti, hogy zuhanyzó aljzaton használatkor fokozatosan összegyűlik a víz. Egyre magasabb vízben kell tapicskolni, aztán szépen lassan elfolyik a felgyülemlett használt víz. Ez a jelenség olyan, mint ha ell lenne dugulva a lefolyó.

A lefolyó csövek tömítését nem úgy tervezték hogy álló vizet tartson meg, ezért egy visszalejtett cső miatt akár vízszivárgás is kialakulhat! Tehát nem csak a régi lefolyóknál az új zuhanyzó lefolyó kiépítésénél is ellenőrizni kell a megfelelő lejtés meglétét.

Zuhanyzó csaptelep


zuhanyzó csaptelepek

Számos zuhany csaptelep van forgalomban. Mégis melyiket válasszuk?
Nehéz a döntés ilyen nagy választék mellett. Ahhoz hogy jó döntést hozzon, néhány információra szüksége lesz!

Alapvetően három csoportra oszthatjuk a mindenki által vásárolható zuhanyzó csaptelepeket:
1. Zuhanypanel
2. Falsíkon belüli csaptelep
3. Falsíkon kívüli csaptelep

Zuhanypanel

zuhanypanel

Zuhanypanelről beszélünk, amikor az összes vízvételi lehetőség, és ezek kezelő szervei egy fürdőszoba falaktól független panelen helyezkednek el. A zuhanypanel alapanyaga igen változatos. Lehet valamilyen műanyag, fém, vagy akár üveg is. Épp úgy fellelhető a boltokban "natúr" felszereltségű, mint ahogy több funkcióval ellátott is. Tehát nagy a választék.

Nem árt megfontolni a következőket:

A kényelmi funkciók közül a legimpozánsabb talán azok a fúvókák, melyek masszírozó funkcióval látnák el a zuhanypanelt.
Igen szép és egyedi megoldásokkal találkozni, ám valóban hasznos funkcióról beszélünk?
A zuhanypanelen elhelyezett fúvókák hálózati víznyomáson üzemelnek, így csak arra jó hogy a zuhanyzó belsejét jól meglocsolják. Senki se várjon tőle olyan erős vízsugarat, amely jóleső érzést vált ki.
Masszírozásra alkalmatlan ez a funkció!
Amellett hogy nem használjuk, nagyon gyorsan elvízkövesedik, ami csúnya látványt is nyújt!

A "csili-vili" felületek szép látványt nyújtanak, addig amíg nem használjuk a zuhanyzót. Pár használat után a vízkő lerakódások miatt olyan lesz, mint ha elhanyagolnánk a takarítást! Nem szép látvány!
Ki az a háziasszony, aki rendszeresen ennek tisztításával akar foglalkozni? Bár vannak csodatevő nanotechnológiás vízlepergetők, de azért nem árt ezen a felületi megjelenés problémán elgondolkodni választás előtt.
Ha mégis a zuhany panel mellett maradunk, akkor mindenféleképp legyen megvéve már a lakásfelújítás, fürdőszoba felújítás, átalakítás kezdetére, mert a víz vezeték kiállásokat úgy kell pozicionálni, hogy az valóban elférjen a felszerelt zuhanypanel mögött. Olyan minimális hely van erre kialakítva, hogy szükség van szemrevételezéssel megállapítani a pozíciókat. Ez a hátsó helykialakítás minden egyes zuhanypanelen egyedi, ezért kell megnézni, kézbe fogni vízszerelő kivitelezés előtt!

Falsíkon kívüli zuhanyzó csaptelep

falsíkon kívűli zuhanyzó csaptelep

Hagyományos megoldás a falon kívüli zuhanyzó csaptelep. Számtalan kialakítása biztosítja, hogy megtaláljuk a nekünk tetszőt. Ez a fajta zuhanycsaptelep a fürdőszoba burkolaton kívül vezeti el a vizet a kezelő szervtől a felső zuhanyrózsáig. Vannak amelyiken erre a csőre lehet ráakasztani a kézi tusolót is. Ezzel a két funkcióval rendelkezik: kézi tusoló, felső zuhanyrózsa. Megvásárlásakor az ár érték arány elve szerint a közép kategóriát érdemes keresni belőle.

Vízszerelő szempontjából a falon kívüli csaptelep vízkiállásainak szabvány méretezése van. A hideg és a meleg víz kiállás egymástól való távolságát egy ügyes szerkezettel pontosan belehet állítani. Ez a szerkezet még arra is jó, hogy vízszintes és függőleges pozíciót is koordináljon.

falikorong távolság

Falsíkon belüli zuhanyzó csaptelep

falsíkon belüli zuhanyzó csaptelep

Modern kinézetet biztosít a falon belüli zuhanyzó csaptelep.
Mivel a falban vannak elvezetve a vízcsövek és maga a csapszerkezet is, ezért csak a kezelő szerv karja, váltó gombja látszik.
A kézi tusoló a falhoz csatlakozik és ide is helyezhető vissza használat után. Felső zuhanyrózsa pedig ugyancsak a falhoz csatlakozik. Vízszerelő munka során fontos, hogy a csatlakozó pontok (fali korongok) fixen rögzítve legyenek, máskülönben a csaptelep mozgós lesz.
Alapvetően kétféle falsíkon belüli csaptelep van forgalomban, a box és a box nélküli.

A box kivitelű csaptelep szerkezete egy falhoz rögzített dobozkában van elhelyezve. Csaptelep javításakor az egész csapszerkezet eltávolítható, kiszedhető. Beépítési mélysége általában 8 cm felett van.

A box nélküli csaptelep annyiban különbözik az előzőtől, hogy ennél csak a csap betétéhez lehet hozzáférni, kívülről szerelni. Viszont a beépítési mélysége akár 6 cm-re is lecsökkenhet. Ami akkor óriási előny, ha a lakásfelújítás, fürdőszoba felújítás vagy átépítés alkalmával a zuhanyzó szerkezet vékony válaszfalba kerül és nem akarunk a fal túlsó oldalán javítani. A box kivitelű csaptelepek egy átlagos válaszfalba a vízszerelő által csak úgy helyezhetők el, hogy meg van az esélye, véséskor, a szomszédos helységbe átlukad a fal.

Zuhanyzó építési módok képek!



Nézze meg másik weboldalunkon is az
... Épített zuhanyzó ról szóló írásainkat!