Fürdőszoba felújítás alkalmával felmerül a kérdés: A régi csövekkel mi legyen?
Fürdőszoba felújítás, fürdőszoba átalakítás előtt állva nem véletlenül ódzkodunk a gondolattól, vajon a teljes csőrendszert kicseréltessem?!
Sejthető hogy sok porral jár és költséges lesz!
Fürdőszobák felújítása során többféle anyagból találhatunk csöveket a falakban húzódva.
A vízcsövek lehetnek vas, réz, műanyag, míg a lefolyó csövek eternit, műanyag alapúak.
Vízcsöveknél a vascsöveket, lefolyóknál az eternit csöveket érdemes kicseréltetni!
A vascsövek elrozsdásodása szűkülethez, eltömődéshez, víznyomás csökkenéshez vezet. Előbb vagy utóbb cserére szorulnak, így jobb nem megvárni, míg egy csőtörés szorít cselekvésre. A rézcsövekkel nincsen különösebb gond, csak nedves környezetben lép nem kívánt reakcióba a vakolattal, ami miatt cserére szorulhat. Ezért egyszerűen, ha egyébként szemrevételezéskor nem nedvesek a falak, akkor a rézcső akár évszázadokig is gond nélkül megállja a helyét. A régi műanyag vízcsövek kompatibilitása a modern vízcsövekkel megoldható, így azokat sem kell feltétlen kicserélni fürdőszoba felújításkor.
Az eternit lefolyócsövet a korszerűtlensége miatt és a kompatibilitása miatt érdemes kicseréltetni. Az ilyen csövekre való rácsatlakozás kész rémálom. Ha a fürdőszoba átalakítás bármilyen lefolyó cső áthelyezést is érintene, egy régi eternitcső csak problémás megoldásokhoz vezet. Jobb mérlegelni a lehetőségeket és cserével megelőzni a bajt.
Fürdőszobák felújításakor a teljes csőhálózat cseréhez, bontással fel kell tárni a falakban, aljzatban meghúzódó vízcső és lefolyó vezetékeket. Közvetlenül a fürdőszoba helységbe lépő vezeték csatlakozhatósági pontjáig fel kell szabadítani, hozzáférhetővé kell tenni a régi víz, lefolyó hálózatot. Ez az a munka, amitől joggal ódzkodunk. Természetes, hogy többlet költség is felmerül a teljes csővezeték csere alakalmával. Így alaposan mérlegelni kell milyen mélységben újítsuk fel a fürdőszobát.
A fürdőszoba közepén csodáskodó összefolyóval mi legyen!?
Fürdőszoba látványromboló eleme az összefolyó. Sokszor büdös árad belőle, vagy jön fel belőle a hab. Gusztustalan!
Azonban mielőtt elítélnénk az összefolyó meglétét, gondoljunk arra miért is került az oda!
Ez a szerkezet pontosan olyan, mint egy lakásra kötött biztosítás: Akkor jön jól, ha baj van!
Meglétével elkerülhető, hogy a fürdőszobai vizes blokkok bármelyikének hibája esetén, víz árrassza el a lakás többi részét.
Az összefolyó szerepe a fürdőszoba aljzatra jutó víztömeg elvezetése, már ha nincs eltömődve, mert azt ugye rendszeresen tisztítani kellene! Bár tisztán tartva is okozhat kellemetlen szagokat, amennyiben anno rosszul lett beépítve.
Ha nem táplálja "friss" lefolyóvíz ezt az ágat, akkor a kiszáradása miatt árad fel belőle a bűz. Ha pedig elégtelen a tisztán tartása, akkor feljöhet a hab, vagy akár a lefolyóvíz is.
Azt is tudni kell hogy a végleges megszüntetéséhez jelentős munka szükséges.
Főleg akkor összetettebb a megszüntetése, ha több lefolyóág is csatlakozik az összefolyóba. Mivel a megszüntetendő összefolyó biztosította a befutó csövekből a szennyvíz elvezetését, ezért ezt a funkciót továbbra is biztosítani kell.
Nem elegendő lefedni burkolattal az összefolyót, aztán lesz, ami lesz. Mert dugulás esetén megoldhatatlan problémával kell szembesülni, ami várhatóan elég rövid időn belül be is fog következni. Tehát marad a feltárás, a visszabontás egész addig, amíg megoldható hogy az összefolyóról levágott csövek mindegyike egy rendszert alkosson. Ehhez sokszor a megszüntetni kívánt összefolyó környékét rendkívül nagymértékben fel kel bontani. Ez jelentősen gyengítheti a fürdőszoba aljzatbetont és többlet munkával, így több költséggel is jár!
Érdemes mérlegelni, lehet, mégis csak elnézi az ember azt a lefolyót a fürdőszoba közepén!